Skip to main content

Tjejmilen 2026

Tjejmilen är Nordens största motionsevenemang för kvinnor. Stadspuls, folkfest och tusentals kvinnor som delar samma mål. En flack bana genom Stockholms vackraste delar på Gärdet – fylld av energi och pepp hela vägen.

Lördag den 5 september 2026 ställer sig åter igen tjejer i alla åldrar på startlinjen. Häng med oss på en härlig löparhelg i huvudstaden! Här utlovas en dag laddad med äkta Tjejmilenkänsla – känslan av gemenskap, energi och styrka. 

I vårt populära paket ingår bussresa, del i dubbelrum + frukost på Hotell C samt transfer till/från Gärdet.

Tjejmilens bana går på Gärdet och Södra Djurgården. Det är en lättlöpt bana som till stor del går längs vattnet. Vid cirka 7 kilometer finns banans egentligen enda backe att tala om. Banan är kontrollmätt och mäter 10 000 meter. Det finns 4 vätskestationer.

OBS! Anmälan till Tjejmilen görs av var och en personligen. Se Tjejmilens egen hemsida för mer information och anmälan Tjejmilen

Fritextsökning

  • Dag 1: På väg till Stockholm

    Med ett glatt löpargäng lämnar vi hemorten på morgonen. Luta dig tillbaka, träffa nya löparkompisar och ladda inför det populära loppet – Tjejmilen 2026!

    Efter vägen stannar vi på lämplig plats för kaffe och smörgås. Därefter fortsätter vi till Rasta Tönnebro Värdshus där tillfälle ges för lunch ca kl. 12.00. Nu återstår bara den sista etappen ner till Stockholm och trevliga Hotell C som ligger centralt beläget nära shopping och nöjen. Beräknad ankomst ca kl. 16.45. Kvällen fri för aktivitet på egen hand. Möjlighet att hämta nummerlapp på Expo-området.

    Under resan ner delar Byberg & Nordin ut ett exklusivt löparkit (goodiebag) till alla våra resenärer!

  • Dag 2: Tjejmilen och fri kväll

    Bussen tar alla Byberg & Nordindeltagare bekvämt till starten och målområdet på Gärdet. Efter loppet ges tid till att delta i aktiviteter som After run. Hemresa tillbaka till hotellet sker när alla våra deltagare kommit i mål. Beräknad returresa till hotellet ca. 16.00-16.30.

    Kvällen fri för egna aktiviteter.

  • Dag 3: På väg hemåt igen

    Vi äter en god frukost på morgonen och möjlighet till fri tid innan vi lämnar Stockholm Kl. 15.00. Liksom på nedresan stannar vi vid Rasta Tönnebro Värdshus för middag innan vi fortsätter resan norrut till respektive hemort.

Plats Hållplats Avresetid
Sollefteå resecentrum hlp A 06:50
Örnsköldsvik resecentrum 06:55
Bjästa busstation 07:10
Bollsta Busstation 07:15
Väja g:a NCB kontoret 07:20
Docksta Marina hpl Y-buss 07:25
Kramfors resecentrum hlp F 07:30
Kramfors resecentrum hlp F 07:30
Frånö södra infarten 07:35
Ullånger OK hlp E4 07:35
E4 Träsk vägskälet 07:40
Lunde hlp 07:40
Gallsäter hlp E4 g:a Statoil 07:45
Hälledal gamla kiosken 07:50
Höga Kustenbron parkering Y-buss 07:55
Utansjö hlp Pärleporten 07:55
Älandsbro E4 köpcentrum 08:05
Härnösand resecentrum hlp A 08:15
Torsboda ybuss hpl 08:35
Sörberge centrum korvis 08:40
Sörberge norra hlp E4 08:40
Timrå hlp E4 08:45
Sundsvall navet hlp o 09:00
Kvissleby OK/Q8 09:10
Klockarberget E4 hpl precis före bron 09:15
Gnarp Statoil hpl Y-buss 09:55
Jättendal E4 hpl Y-buss 10:00
Harmånger E4 hpl Y-buss 10:05
Glada Hudik hpl Y-buss 10:25
Hudiksvall Resecentrum hpl Y-buss 10:30
Söderhamn Resecentrum 11:05
Tönnebro Rasta värdshus 12:10

Övernattning dag 1 - 3

Hotell C
Varmt välkommen till Hotel C, där varje besök är ett kärt återseende! Med hjärtat i huvudstaden och med närhet till precis allt väntarett hotell med stans bästa läge. Här samsas fantastisk mat, härlig...

AvresaTransportsättDestinationLediga platserPris från
4/9 - se avgångstiderBussTjejmilen 2026 Mer än 83 895:-BokaMer information